Adopcja duchowa kleryka z krajów misyjnych polega na objęciu opieką młodego zakonnika w czasie jego formacji zakonnej i przygotowań do kapłaństwa w jednym z domów formacyjnych prowadzonych przez polskich franciszkanów.
Wsparcie ma dwa wymiary: materialny i duchowy. Materialna pomoc to regularne wpłaty na pokrycie kosztów edukacji i utrzymania kleryka, natomiast wsparcie duchowe polega na regularnej modlitwie za niego, aby towarzyszyć mu na drodze do wieczystych ślubów i kapłaństwa.
Jest to realna pomoc misjom w wychowaniu i przygotowaniu kolejnych pokoleń duszpasterzy dla Kościołów lokalnych, którzy być może kiedyś będą pracować także w naszym kraju.
Adopcja seminarzysty polega na wsparciu młodego zakonnika podczas jego formacji zakonnej i kapłańskiej w domach formacyjnych franciszkanów. Wsparcie ma charakter materialny i duchowy: regularne ofiary na edukację kleryka oraz modlitwa za niego.
Adopcji seminarzysty może podjąć się rodzina, osoba indywidualna, parafia, wspólnota zakonna, firma, szkoła, klasa, uczelnia, klub, stowarzyszenie lub inna grupa osób dorosłych, zobowiązując się do wspierania jego formacji.
Każdy wpłaca tyle, ile może i co dyktuje mu serce, dlatego nie należy zrażać się tym, że roczny koszt utrzymania jednego seminarzysty na misjach kosztuje Zakon ponad 6.000 euro (około 25.000 zł). Sugerowana minimalna kwota wsparcia to 80 zł miesięcznie (960 zł rocznie), wpłaty można rozłożyć na raty.
Ze względu na wysokie koszty utrzymania seminarzystów na misjach, adopcja często przyjmuje formę „współ-adopcji”, w której seminarzystę wspiera wielu adoptujących.
Nie. Ze względu na dobro obu stron nie inicjujemy korespondencji bezpośredniej. Natomiast możliwy jest kontakt e-mail bądź listowny za pośrednictwem Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego.
Wysyłanie paczek nie jest zalecane, ponieważ wysokie koszty przesyłki i cła często przewyższają wartość paczki, a odbiór wiąże się z trudną i kosztowną odprawą celną w Ekwadorze i Kenii.
Rezygnacja z podjętej adopcji przed upływem deklarowanego okresu jest możliwa. Wystarczy o tym fakcie powiadomić Franciszkański Sekretariat Misyjny w Elblągu.
…..
Wypełnioną deklarację prześlij jako skan na adres mailowy Sekretariatu bądź pocztą tradycyjną na adres ul. Obrońców Pokoju 10, 82-300 Elbląg.