Obecność polskich franciszkanów w Kanadzie datuje się od roku 1915, kiedy to do Montrealu przybył br. Franciszek Pyznar OFMConv. Rzucony przez wojenne losy do Kanady, nie mogąc powrócić do Ojczyzny, na prośbę ówczesnego biskupa podjął pracę wśród Polonii. W ten sposób, zakładając polskie szkoły sobotnie i budując pierwszy kościół, położył podwaliny pod przyszłą pracę duszpasterską.
W późniejszym czasie do Montrealu przybyli franciszkanie polskiego pochodzenia, należący do amerykańskiej Prowincji św. Antoniego. Im zawdzięczamy budowę dwóch polskich kościołów w Montrealu: Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętej Trójcy. Pracowali oni również w par. pw. św. Michała oraz w Ośrodku Mszalnym Misji św. Wojciecha.
Z czasem, zwłaszcza ze względu na falę emigracji po II wojnie światowej, w Kanadzie powstała potrzeba obecności kapłanów umiejących prowadzić duszpasterstwo o polskiej specyfice. Pierwszym franciszkaninem, który podjął się takiej posługi, był przebywający w Montrealu o. Lucjan Królikowski. W niedługim czasie do tego samego miasta zostali wysłani dwaj pierwsi franciszkanie z Polski: o. Zenon Saliński i o. Fidelis Wyrąbkiewicz.
Starania o polskich duszpasterzy w Kanadzie się nasilały. W tej sytuacji, w roku 1973, Kapituła Prowincji św. Antoniego w USA, po dwukrotnym głosowaniu, przyjęła wniosek na rzecz przekazania polskich parafii w Montrealu pod opiekę warszawskiej Prowincji M.B. Niepokalanej w Polsce. W ten sposób powstała Kustodia Kanadyjska pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, która w 1986 r. przeszła pod jurysdykcję nowo powstałej gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Wraz z powstaniem Kustodii rozpoczął się nowy okres duszpasterskiej posługi franciszkańskiej i ekspansji na nowe miejsca. Utworzono wówczas Misję św. Wojciecha jako pełnoprawną parafię, z której w 1989 r. wyłonił się kolejny Ośrodek Mszalny, tym razem pw. św. Maksymiliana Kolbego na Pierrefonds.
W roku 1984 Kustodia podjęła się posługi duszpasterskiej w angielskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Peterborough, a kilka lat później również w dwóch parafiach w Thunder Bay: św. Kazimierza i Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Wskutek niedostatku miejscowych powołań w tym czasie do Kanady zostali sprowadzeni franciszkańscy klerycy z Polski, którzy ukończywszy miejscowe Seminarium (Grand Seminaire de Montrel) i włączyli się w pracę duszpasterską.
Jednak w roku 2020, złoty okres stał się dumną przeszłością i rozpoczął się proces zmierzający do przekwalifikowania istniejących obecności Prowincji Gdańskiej w Kanadzie i USA z kustodii na delegaturę. Po dwóch latach rozmów i przygotowań prawnych, w 2022 r., kapituła Prowincji podjęła uchwałę, zgodnie z którą Kustodia Prowincjalna św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Kanadzie ma być przekwalifikowana na Delegaturę Prowincjalną św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych Ameryki.
…..
….
….
….