Subukia, położona w malowniczej, zielonej okolicy w pobliżu Nakuru i równika, to duchowe serce Kenii, porównywalne do polskiej Częstochowy. Znajduje się tam Narodowe Sanktuarium Maryjne, dedykowane Matce Bożej. Każdego roku miejsce to przyciąga coraz większe liczby pielgrzymów, od indywidualnych osób po duże grupy parafialne i modlitewne.
W każdą sobotę franciszkanie obsługują liczne pielgrzymki, organizując msze, spowiedzi i nabożeństwa, a pielgrzymi wchodzą na strome wzgórze, odprawiając Drogę Krzyżową pośród bujnej przyrody, gdzie zaciekawione małpy towarzyszą im z drzew. Na szczycie znajduje się kapliczka z cudownym źródłem, uważanym za uzdrawiające. Legenda głosi, że woda z tego źródła przestaje płynąć, gdy między ludźmi brakuje pokoju. Dlatego franciszkanie uczynili z Subukii miejsce pojednania, które stało się centrum duchowego odrodzenia w Kenii.
Sanktuarium stale się rozwija – trwa budowa świątyni na 4500 osób, której kształt przypomina koronę Maryi, a 12 filarów symbolizuje Apostołów. Będą tam także kaplice dla mniejszych grup oraz kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. To miejsce, gdzie pielgrzymi mogą nie tylko modlić się, ale i doświadczyć duchowego pokoju i uzdrowienia.
Franciszkanie przybyli do Subukii w 2006 roku na zaproszenie Episkopatu Kenii, kontynuując dzieło Misjonarzy św. Patryka rozpoczęte 1984 roku, a więc w czasie kiedy franciszkanie z Polski przybyli do Kenii po raz pierwszy. Od tego czasu sanktuarium stało się centrum pokoju i pojednania dla Kenii, przyciągając pielgrzymów z całego kraju i zagranicy. Znajdują się tu klasztor, dom formacyjny oraz centrum rekolekcyjne, a także miejsce przeznaczone pod budowę klasztoru sióstr klarysek. W Sanktuarium regularnie odbywają się także duże uroczystości narodowe, które gromadzą dziesiątki tysięcy wiernych.
Zachęcamy do wsparcia tego wyjątkowego dzieła i budowy świątyni w Subukii – duchowej stolicy Kenii, gdzie pokój, pojednanie i modlitwa kształtują życie tysięcy pielgrzymów.